Muži A - Ondřej Sajtl se vrací do Písku po dvou sezonách v rakouském Gmündu

Narodil se v Písku, vyrůstal v Protivíně. Od osmi let nosil dres budějovického Dynama, odkud si z juniorky krátce odskočil do Strakonic a pražských Bohemians. Na píseckém trávníku odehrál čtyři třetiligové a jednu divizní sezonu, dva roky prožil v rakouském Gmündu. Sedmadvacetiletý krajní bek Ondřej Sajtl se aktuálně vrací ke břehu Otavy.

Ve žlutomodrých barvách absolvoval spoustu úspěšných bitev, prožil i sestup do divize a rychlý návrat do 3. ligy. Odved poctivé služby a v létě 2017 se vypravil na zahraniční angažmá. Zvolil nižší rakouskou soutěž v příhraničním Gmündu. „V sestavě jsem se posunul trochu dopředu. Pendloval jsem mezi krajní zálohou a útokem. Krajní bek nebo záložník, to je v dnešní době skoro to samé. Musíte lítat nahoru dolů, záleží jen na tom, kolik po té lajně uděláte náběhů,“ vysvětluje s úsměvem.

V Rakousku se potýkal se zdravotními problémy a skončila mu dvouletá smlouva. „Byl to jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl k návratu. Možná ještě silnější byla motivace zahrát si znovu třetí nejvyšší soutěž. Trošku přispěla i moje mamka, se kterou jsem to probíral,“ přiznává syn písecké fyzioterapeutky pečující o svaly hráčů A-týmu. „Občas jsem zaskočil za mamku a byl s klukama na lavičce při mistrovských zápasech. Udržoval jsem si přehled o mužstvu a mrzelo mě, jak dopadla minulá sezona. Fotbalově to bylo na úrovni, ale chyběly góly,“ opakuje známou pravdu.

Kabina zůstala z půlky stejná

Do letní přípravy, která propukla v pondělí 8. července, naskočil Ondřej Sajtl s optimismem. „Do Gmündu jsem jezdil třikrát týdně na trénink. Nevynechal jsem žádný díky poloze města u českých hranic. Nyní v létě jsem běhal a posiloval. Po fyzické stránce bych neměl mít problém. Jestli mi fotbal v Rakousku prospěl po herní stránce, to se teprve ukáže,“ říká zkušený hráč.

Před obnovenou premiérou v Písku je hodně natěšený. Znovu se potká v jednom týmu s řadou kamarádů. „Půlka kabiny zůstala stejná a rád se seznámím s ostatními. Přeju si, abychom nehráli na padáka, ale někde v klidném středu tabulky, možná i výš. K našim soupeřům budou patřit i čtyři béčka ligových týmů. Uvidíme, kolik pošlou do hry ligových borců, ale musíme koukat hlavně na sebe. Nehraje se tady špatný fotbal,“ uvažuje před sezonou, v níž se chystá na píseckém stadionu umělé osvětlení. „V Rakousku jsme hráli pod světly každý pátek. Skvělá atmosféra. Věřím, že to přiláká diváky,“ dodává.

Napsal Ladislav Lhota, foto Jan Škrle