
Fotbal v Písku si na jaře připomene 110 let od založení
Už 110 let v Písku existuje fotbalový klub, nyní pod názvem FC Písek, který pokračuje v bohaté historii místního organizovaného fotbalu.
Několik titulů krajského přeborníka, úspěchy v celostátních soutěžích a plejáda vynikajících hráčů v čele s Janem Říhou, Jaroslavem Jiranem, Emilem Svobodou z konkurenčního Slavoje Písek, Zdeňkem Pičmanem, Janem Thorovským, Romanem Vonáškem (krátce tu hrál i Jan Koller) a dalšími odchovanci, kteří stabilně hráli první ligu - to vše dělá z fotbalového Písku jeden z nejúspěšnějších i nejpopulárnějších jihočeských klubů. Dnes již tradiční účastník třetí nejvyšší soutěže, který patří i k nejstarším fotbalovým celkům českého jihu, oslaví 7. června 110. výročí vzniku.
Průkopníci píseckého fotbalu z řad studenstva propadli novému sportu ještě dříve, než zásluhou činovníků Lawn tenisového klubu a Bruslařského klubu vznikl samotný klub. První meziměstské utkání se uskutečnilo 25. října 1908 proti Strakonicím na vojenském cvičišti v Purkraticích, které bylo jejich prvním domovem. Ani v dalších letech nebylo na pozvání soupeře mimo region ani pomyšlení. Mužstva z jihu Čech šla hravě spočítat – SK ČB, DFC Budweis, SK Písek, SK Tábor, SK Strakonice a SK Třeboň – sehrála mezi sebou dva tři zápasy do roka a tím byl program sezony vyčerpán.
První župní mistr
Během let se měnily názvy mužstva a střídala hřiště. Písecké kluby fúzovaly navzájem, aby přežily nelehká období. V roce 1919 stál Písek u zrodu Jihočeské župy footballové a v úvodním ročníku se stal premiérovým šampionem nově spuštěné krajského soutěže pod názvem Mistrovství jižních Čech. V polovině 30. let šlapal na paty suverénnímu SK České Budějovice.
V roce 1949 vyhrál pod jménem ČASK župní přebor a výbornými výsledky a čtvrtým místem se prezentoval v tzv. Zemské lize, oblastním mistrovství – třetí nejvyšší soutěži v republice. Následná další reorganizace sjednocené tělovýchovy „se socialistickým základem“ podle sovětské fyskultury znamenala pouhou jednoroční účast. Jeden z nejúspěšnějších týmů písecké historie (pod novým názvem Sokol ČSSZ), na který chodilo do ochozů až tři tisíce diváků, se musel nuceně vrátit do krajského přeboru. V roce 1956 si epizodní účast v divizi už pod názvem Spartak zopakoval.
V dalších letech žil civilní fotbalový klub ve stínu vojenského souseda Dukly Písek, která jako první přivedla do města druhou ligu, byť jen po dvě sezony (1961/62 a 1963/64). Natrvalo se však usadila v divizi a na tehdejší Spartak upadla krize a stagnace. Po dlouhých téměř 20 letech snažení se proklestil do divizní společnosti v sezoně 1974/75, ale trvalou visačku divizního mužstva nezískal. Neustále jej provázely vzestupy a pády.
Svátek fotbalu v Písku
O Písku se ve všech pádech mluvilo v roce 1987, kdy 22. dubna hostil za pořadatelství Spartaku na Spartakiádním stadionu Dukly dlouho dopředu vyprodané finále Českého poháru mezi pražskými S. Remízu 1:1 s penaltovým vyústěním pro sparťany pod taktovkou sudího Matušíka z Tábora sledovalo 13 tisíc diváků. Čestný výkop dramatického fotbalového svátku provedli písecký rodák Jan Říha a Josef Bican, bývalé hvězdy minulosti obou celků. Za perfektní organizaci sklidili písečtí činovníci velkou pochvalu tisku a fotbalového svazu.
Zlom ve výkonnosti nastal až v roce 2007. Písek zvítězil v krajském přeboru a po ročním působení v divizi odkoupil práva účasti v ČFL od Chebu. V dalším období Písek kopal na úrovní třetí nejvyšší soutěže. Hned v první ročníku 2008/09 skončil s nováčkovským elánem v zádech druhý za suverénní Vlašimí, další rok obsadil třetí příčku a odmítl jedinečnou nabídku dodatečného postupu do druhé ligy, kam putoval šestý Varnsdorf. Skvělé letošní výsledky dávají Písku velkou šanci po deseti letech znovu zaútočit na medailové pozice v ČFL.
U příležitosti stého jubilea uspořádal FC Písek v sobotu 12. června 2010 okázalé oslavy v Městském sportovním areálu. Zahrála si všechna družstva, stará garda se utkala se Spartou Praha, soupeřem třetiligového A-týmu byli internacionálové ČR. Součástí oslav bylo vydání publikace Lubomíra Krále s názvem "100 let fotbalu nad řekou" a ocenění osobností. Také v letošním roce se můžeme těšit na důstojné připomenutí klubových 110. narozenin.
Významné sezony, historické momenty a osobnosti doby si připomeneme v nadcházejících dnech fotbalového volna.
Napsal Michal Průcha, foto archiv autora